Навчальна література кафедри
Інноваційні промислові та крафтові технології для HoReCa : навч. посіб. / О.А. Топчій, В.М. Пасічний, О.В. Грек, А.В. Тимчук, Р.М. Мукоїд ; Нац. ун-т харч. технологій. - Київ : Дакор, 2024. - 367 с.
Навчальний посібник розкриває пріоритетні напрямки інновацій у промисловому та крафтовому виробництві сучасного асортименту високоякісних продуктів, зокрема з використанням локальних сировинних ресурсів. Особливу увагу зосереджено на удосконаленні існуючих або розроблені нових технологій переробки м’яса, молока та продуктів бродіння і виноробства. Представлено характеристику і вимоги до сировини, систематизовано асортимент харчових продуктів, а також розглянуто основне технологічне обладнання, призначене для забезпечення ефективного проведення виробничих процесів. Інформація, яка міститься в представленому виданні, дозволяє поглибити знання із технологій, сформувати власне бачення стратегії розвитку виробництва харчової продукції.
Матеріали навчального посібника можуть бути використані при виконанні науково-дослідних робіт здобувачами, магістрантами та аспірантами, викладачами вищих навчальних закладів, фахівцями у харчовій галузі та сфері HoReCa.
Савченко О. А., Грек О. В., Ніколаєнко М. С., Топчій О. А., Тимчук А. В. Загальні технології харчової промисловості: Підручник. – К.: ЦП «Компринт», 2023. – 427 с.
У підручнику представлені поняття та визначення, а також технології окремих харчових продуктів, акцентовано увагу на ресурсозбереженні на підприємствах переробної галузі. Крім того висвітлено механізми впливу окремих технологічних параметрів процесів виробництва на формування якості кінцевого продукту харчування на прикладі м’ясних, молочних, кондитерських та інших виробів.
Видання розраховано на студентів, аспірантів і викладачів вищих навчальних закладів, а також фахівців харчової галузі.
Загальні технології харчових виробництв: навч. посібни /
О. А. Савченко, О. В. Грек, А. В. Тимчук, О. М. Очколяс; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. – Київ : Компринт, 2020. – 277 с.
У навчальному посібнику представлені загальні основи харчових виробництв, поняття та визначення, задачі, а також технології окремих харчових продуктів, акцентовано увагу на ресурсозбереженні на підприємствах. Крім того механізми впливу окремих технологічних параметрів процесів виробництва на формування якості кінцевого продукту харчування на прикладі молочних виробів з підвищеним вмістом жиру.
Загальні технології харчової промисловості : навч. посібник /
О. А. Савченко, О. В. Грек, М. С. Ніколаєнко, О. А. Топчій, А. В. Тимчук; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. – Київ : Компринт, 2021. – 293 с.
У навчальному посібнику представлені передумови впровадження та принципи НАССР, поняття та визначення, задачі, а також технології окремих харчових продуктів, акцентовано увагу на ресурсозбереженні на підприємствах переробної галузі. Крім того висвітлено механізми впливу окремих технологічних параметрів процесів виробництва на формування якості кінцевого продукту харчування на прикладі м’ясних, молочних, кондитерських та інших виробів.
Контроль якості та розрахунки в сироробстві [Текст] : навч. посіб. / О. А. Савченко, А. В. Тимчук ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — Київ : Компринт, 2017. — 180 с.
У навчальному посібнику представлені розрахунки та сучасні методи дослідження молока, сирів твердих, м'яких і плавлених. Вказані способи контролю з використанням стандартних, загальноприйнятих та модернізованих методів вимірювання. До кожної методики приводиться короткий опис теоретичних відомостей і пояснення суті проведення аналізу, хімізм реакцій і розрахункові формули.
Науково-практичні аспекти технології сиркових виробів із зерновими інгредієнтами : монографія / О. А. Савченко, О. О. Онопрійчук, О. В. Грек; Національний університет біоресурсів і природокористування України. - Київ : Компринт, 2021. - 198 c. - укp.
Узагальнено тенденції та реалії розроблення технологій сиркових виробів із зерновими інгредієнтами. Наведено інформацію щодо теоретичного підґрунтя удосконалення технологій молочно-білкових продуктів із рослинними наповнювачами. Описано інновації в технологіях сиркових виробів із екструдованими та солодорощеними зерновими, а також харчовими волокнами. Обгрунтовано системний підхід до розроблення технології поліфункціональних молочно-білкових виробів з зерновими наповнювачами, отриманими різними способами.
Грек, О. В. Наукові основи безвідходних технологій відновлюваної сировини : підручник. Розділ 4. Білкові, вуглеводні та жирові компоненти у виробництві молочних продуктів / О. В. Грек, О. О. Онопрійчук. – Київ : НУХТ, 2020.
Розглянуто наукові основи безвідходних технологій відновлюваної молочної сировини, наведено характеристику ресурсів різного походження та готових продуктів, параметри сучасних технологічних операцій виробництва, в тому числі концентрування та розділення знежиреного молока, маслянки та сироватки різними способами – баромембранними методами, електродіалізом, сушінням, згущенням. Подано характеристики основних видів високопродуктивного технологічного обладнання для теплового та механічного оброблення. Теоретичні аспекти впровадження безвідходних технологій поєднано з реальними технологічними схемами виробництва таких продуктів, як свіжі та ферментовані напої, молочно-білкові концентрати, казеїн, лактоза, лактулоза, копреципітати та ін. Для студентів, аспірантів і викладачів закладів вищої освіти, а також фахівців молочної промисловості.
Інноваційні технологічні аспекти перероблення молока на білкові концентрати та сироваткові напої / Савченко О.А., Грек О.В., Пшенична Т.В. – Монографія – К.: ЦП “Компринт”, 2020. – 183 с.
В монографії узагальнені інноваційні способи перероблення молока на білкові концентрати та сироваткові напої, що володіють оригінальними властивостями. Наведена інформація щодо обґрунтування комплексної переробки молока на білкові концентрати з використанням ягідної сировини. Представлено детальну характеристику методів коагуляції білків молока та коагулянтів, в тому числі ягідної сировини різного способу оброблення. Розглянуті сучасні досягнення в технологіях молочно-білкової продукції та напоїв на основі молочної сироватки. Коротко описані інноваційні технології сиркових виробів на основі білково-ягідних згустків з апаратурним оформленням, технологічними параметрами та рецептурами продуктів.
Інноваційні харчові інгредієнти у технологіях молочних та молоковмісних продуктів : підручник / Г. Є. Поліщук, О. В. Коубей-Литвиненко, Т. Г. Осьмак, О. О. Басс . – Київ : НУХТ. – 2020. – С. 222.
В підручнику висвітлено інформацію щодо загальних вимог із застосування харчових інгредієнтів у складі молочних та молоковмісних продуктів.
Наведено огляд харчових добавок, які використовують у молочній промисловості, характеристики та особливості технологічних функцій дієтичних добавок у технологіях молочних продуктів, наукову методологію створення нових видів молочних та молоковмісних продуктів з інноваційними інгредієнтами, а також аналітичний огляд наукових розробок кафедри технології молока і молочних продуктів із застосуванням натуральних інгредієнтів у складі молочних продуктів.
Технології продуктів з модифікованим жировим складом: реалії та тенденції / О.А. Савченко, О.В. Грек, Петрина А.Б., О.А. Топчій, О.О. Красуля. – Монографія – К., 2018.– 250 с.
В монографії узагальнені реалії та тенденції розроблення технологій продуктів із сировини тваринного походження з модифікованим складом. Наведена інформація щодо теоретичного підґрунтя удосконалення технологій молочних та м’ясних продуктів із рослинними жирами різної модифікації. Розглянута характеристика сучасного асортименту спредів, плавлених сирів та м’ясних паштетів. Описані інновації в технологіях продуктів з модифікованим жировим складом. Представлено сучасний підхід до подовження термінів зберігання виробів та удосконалення стадій виробництва.
Видання розраховано для студентів, аспірантів і викладачів вищих навчальних закладів, а також фахівців з перероблення молока та м’яса.
Сучасні технології молочних продуктів: підручник/ О.А. Савченко, О.В. Грек, О.О. Красуля. – К.; ЦП «Компринт», 2017.– 218 с.
У підручнику наведено характеристику молочної сировини для сучасних молочних продуктів. Представлено способи оброблення як сировини, так і різних складових молочного походження. Особливу увагу приділено опису ефективних пакувальних рішень для збереження якості та безпечності сучасних молочних продуктів. Розглянуто технології питних видів молока, кисломолочних продуктів та замінників незбираного молока. Коротко описані сучасні технології виробництва молочно-білкових концентратів з використанням згущення та сушіння або баромембранного оброблення.
Наведена інформація сприятиме підвищенню рівня освіти та компетенції у студентів та спеціалістів з виробництва сучасних продуктів на молокопереробних підприємствах.
Технологія виробництва молочних продуктів спеціального призначення: підручник/ О.А. Савченко, О.В. Грек, О.О. Красуля. – К.; ЦП «Компринт», 2017.– 218 с.
У підручнику описано розробки різних технологій продуктів спеціального призначення на молочній основі. Представлено сучасні способи оброблення як сировини, так і різних складових молочного проходження, а також опис ефективних пакувальних рішень для збереження якості та безпечності молочних продуктів. Крім того, відображено сучасні підходи до миття та дезінфекції обладнання молокопереробних підприємств.
Наведена інформація сприятиме підвищенню рівня освіти та компетенції у студентів та спеціалістів з виробництва продуктів дитячого, геродієтичного, спортивного та іншого асортименту молокопереробних підприємств.
Технологія сиру: підручник / Сухенко Ю. Г., Поліщук Г. Є., Раманаускас Р. Й., Шингарева Т. І.; під заг. ред. Ю.Г. Сухенка.- 2-ге вид, переоб. і допов. – К. : Фірма «ІНКОС», 2018. – 412 с.
У підручнику систематизовано наукові дасягнення і практичний досвід науковців та інженерів-технологів сироробної галузі України, Литви і Білорусі. Зокрема, наведено сучасну кваліфікацію сирів, вимоги до якості молока, особливості застосування бактеріальних заквасок, молокозсідальних ферментів, викладено технологію нових видів сирів, зокрема термокислотних, плавлених, з врахуванням сучасних тенденцій розвитку харчової промисловості та апаратурного оформлення технологічних процесів.
Молокопереробка. Інновації : підручник / О. В. Грек, О. О. Красуля ; М-во освіти і науки України, Нац. ун-т харч. технол. - Київ : НУХТ, 2017. - 390 с.
Наведено інноваційні рішення щодо розширення асортименту молочних продуктів, визначення критеріїв вибору поліфункціональних інгредієнтів для забезпечення продуктів незамінними нутрієнтами, збалансування та ін. Особливу увагу приділено сучасному технічному рівню оброблення молока, дано зображення та характеристики технологічного обладнання, апаратурне оформлення інноваційних технологій молочних і молоковмісних продуктів. Розглянуто ідентифікацію складу моло ка незбираного та інгредієнтів для збереження показників якості і збагачення молочних продуктів. Наведено інформацію щодо технічних рішень з миття та дезінфекції технологічного обладнання, характеристику мийних засобів, сучасних видів упаковки тощо.
Молокопереробка. Промисловий інжиніринг : підручник / С. В. Іванов, О. В. Грек, Т. Г. Осьмак ; М-во освіти і науки України, Нац. ун-т харч. технол. - Київ : НУХТ, 2017. - 275 с. - ISBN 978-966-612-194-6.
Висвітлено сучасні принципи організації промислового інжинірингу — комплексу інженерно-консультаційних послуг, які пов’язані зі створенням об’єктів молокопереробної промисловості, а також забезпеченням функціонування підприємств за широким спектром цілей їх маркетингової діяльності. Особливу увагу приділено будівельному інжинірингу з урахуванням сучасних принципів нарощування потужностей, принципів розміщення підприємств і розроблення генерального плану та ін. Наведено інформацію з технологічного і технічного інжинірингу з описами автоматизації та механізації технологічних процесів, вимогами санітарного нагляду за обладнанням, енергозабезпечення молокопереробних підприємств та ін. Для студентів, магістрантів, аспірантів і викладачів вищих навчальних закладів, а також фахівців молочної промисловості.
Савченко О.А., Грек О.В., Красуля О.О. Актуальні питання технології молочно-білкових концентратів: теорія і практика: монографія – К., 2015.– 292 с.
В монографії узагальнені як традиційні, так і інноваційні способи переробки молочної сировини на білкові концентрати. Приведена інформація щодо сировинних ресурсів та їх фізико-хімічних, біологічних і технологічних властивостей. Розглянуті теоретичні аспекти процесів, які формують виробництво білкових продуктів – методи виділення, концентрування і технологічної обробки білків молока. Коротко описані сучасні технології виробництва молочно-білкових продуктів, а саме інноваційні технології сиру кисломолочного та виробів на його основі, сирів сичужних і сирних продуктів та білкових концентратів з використанням згущення та сушіння або баромембранної обробки.
Видання розраховано для студентів, аспірантів і викладачів вищих навчальних закладів, а також фахівців молочної промисловості.
Сухенко Ю.Г., Поліщук Г.Є., Раманаускас Р.Й., Шингарева Т.І. Технологія сиру: підручник / За ред. Ю.Г. Сухенка. – К.: ЦП «Компринт», 2015. - 412 с.
У підручнику систематизовано наукові дасягнення і практичний досвід науковців та інженерів-технологів сироробної галузі України, Литви і Білорусі. Зокрема, наведено сучасну кваліфікацію сирів, вимоги до якості молока, особливості застосування бактеріальних заквасок, молокозсідальних ферментів, викладено технологію нових видів сирів, зокрема термокислотних, плавлених, з врахуванням сучасних тенденцій розвитку харчової промисловості та апаратурного оформлення технологічних процесів.
Грек О.В., Ющенко Н.М., Осьмак Т.Г., Онопрійчук О.О., Рибак О.М., Тимчук А.В., Красуля О.О. Практикум з технології молока та молочних продуктів: навч. посіб. - К. : НУХТ, 2015. - 431 с.
Розглянуто сучасні методи дослідження молока та молочних продуктів, наведено принципи контролю з використанням стандартних, загальноприйнятих і модифікованих методів вимірювання. Кожна лабораторна робота супроводжується коротким описом теоретичних відомостей і поясненням суті методик проведення аналізу, хімізму реакцій і розрахунковими формулами. Для студентів, аспірантів і викладачів вищих навчальних закладів, а також фахівців молочної промисловості.
Г. Є. Поліщук, О. В. Грек, Т. А. Скорченко та ін. Технологія молочних продуктів: підруч. - К. : НУХТ, 2013. - 502 с.
У підручнику наведено вітчизняну класифікацію основних груп молочних продуктів та вимоги до їх якості відповідно до сучасної нормативної бази, обґрунтовано режими технологічних операцій, викладено особливості виготовлення окремих видів молочних продуктів із застосуванням сучасного обладнання та раціональних способів виробництва. Для студентів, аспірантів і викладачів вищих навчальних закладів, а також фахівців молочної промисловості.
Кочубей-Литвиненко О.В., Ющенко Н.М. Технологія отримання та первинного оброблення молока: підруч. — К.: НУХТ, 2013. — 211 с.
Наведено характеристику основних порід корів, поширених в Україні, різновидів кормів, основи складання повноцінних раціонів годівлі тварин, до санітарно-гігієнічних та протиепідемічних аспектів отримання молока. У підручнику докладно розглянуто хімічний склад коров’ячого молока, біосинтез складових молока, основи фізіології молокоутворення та молоковіддачі. Проаналізовано фактори, що впливають на надої, склад і властивості молока.
Поліщук Г.Є., Грек О.В., Скорченко Т.А. та ін. Технологічні розрахунки у молочній промисловості: навч. посіб. –К.: НУХТ, 2013. – 394 с.
Наведено класифікацію основних груп молочних продуктів, загальні технологічні операції виробництва молочних продуктів, основні формули для їх продуктового розрахунку, приклади розрахунків основних груп молочних продуктів, типові рецептури для нормативного методу розрахунку.
Для студентів, аспірантів і викладачів вищих навчальних закладів, а також фахівців молочної промисловості.
Скорченко Т.А., Грек О.В. Технологія дитячих молочних продуктів: навч.посібн. — К.: НУХТ, 2012. — 330 с.
Викладено технологію адаптованих рідких, пастоподібних, сухих, ліку вально-профілактичних дитячих молочних продуктів сучасного асортименту, сухих каш для дитячого харчування, молочних продуктів для дітей шкільного віку, основи отримання рецептурних компонентів. Наведено апаратурно-тех нологічні схеми виробництва дитячих молочних продуктів, обґрунтовано технологічні параметри виробництва.
Для студентів, магістрантів, аспірантів, викладачів вищих навчальних закладів, а також для спеціалістів молочної промисловості.
Грек О.В., Скорченко Т.А. Технологія комбінованих продуктів на молочній основі: підруч. — К.: НУХТ, 2012. — 362 с.
Викладено сучасні технології комбінованих продуктів на молочній основі. Розглянуто особливості технології питних видів молока комбінованого складу сировини, кисломолочних напоїв, сиру кисломолочного та сиркових і сметанних виробів, спредів, сирних і сирних плавлених продуктів, дитячих харчових продуктів, сухих та згущених молоковмісних консервів, комбінованих продуктів на основі маслянки та сироватки. Особливу увагу приділено продуктам сучасного асортименту, в тому числі розробленим у Національному університеті харчових технологій. Представлено технологічні схеми виробництва комбінованих продуктів на молочній основі, обґрунтовано технологічні параметри виробництва.
Для студентів, магістрантів, аспірантів, викладачів вищих навчальних закладів, а також для спеціалістів молочної промисловості.
Скарбовійчук О. М., Кочубей-Литвиненко О. В., Чернюшок О. А., Федоров В. Г. Хімічний склад і фізичні характеристики молочних продуктів: довідник. - К. : НУХТ, 2012. - 311 с.
Наведено вітчизняну термінологію молочної галузі. Розглянуто хімічний склад молочних продуктів, які виробляють вітчизняні підприємства України. Подано оновлені дані щодо фізичних характеристик сировини і молочних продуктів. Для студентів вищих навчальних закладів, які навчаються за напрямом підготовки «Харчові технології та інженерія». Може бути корисний для фахівців виробничих, науково-дослідних і конструкторських установ, які працюють над створенням нових технологічних процесів, обладнання та продуктів молочної галузі.
Грек О.В., Поліщук Г.Є., Онопрійчук О.О. Технологія продуктів зі знежиреного молока, молочної сироватки і маслянки: навч. посібн. — К.: НУХТ, 2011. — 210 с.
Наведено склад і властивості знежиреного молока, сироватки і маслянки, доведено доцільність їх комплексного та раціонального перероблення, систематизовано сучасний асортиментний ряд продуктів із вторинних молочних ресурсів, розглянуто основні технології їх одержання.
Для студентів, аспірантів і викладачів вищих навчальних закладів, а також фахівців молочної промисловості.
Бартковський І.І., Поліщук Г.Є., Шарахматова Т.Є. та ін. Технологія морозива: навч. посібник / К.: 2010. – 248 с.
У навчальному посібнику наведено сучасну класифікацію морозива, вимоги до якості сировини та готової продукції відповідно до сучасної нормативної бази, обгрунтовано технологічні режими основних технологічних процесів, викладено особливості виготовлення окремих видів морозива із застосуванням сучасного обладнання, основні методи визначення якості морозива та розрахунки рецептур.
Грек О.В., Скорченко Т.А. Технологія сиру кисломолочного та виробів з нього: навч. посіб. – К.: НУХТ, 2009. – 235 с.
Наведено технології сиру кисломолочного та виробів з нього, класифікацію основних груп сиркових десертів, загальні технологічні операції виробництва молочних продуктів, основні вимоги до якісних показників готових продуктів.
Для студентів, аспірантів і викладачів вищих навчальних закладів, а також фахівців молочної промисловості.
Поліщук Г.Є. Технологія морозива. Навч. посібник. / Г.Є.Поліщук, І.С.Гудз – К.: Фірма «ІНКОС», 2008 – 220 с
Пропонуємо вашій увазі навчальний посібник по технології виробництва морозива. Посібник охоплює питання розвитку галузі у світі та в Україні. Книга призначена для підготовки технологів за спеціальністю 7. 091709 "Технологія зберігання, консервування та переробки молока" та за спеціалізацією "Технологія морозива". Цей посібник також може бути корисним для спеціалістів діючих підприємств.
Скорченко Т. А. Технологія молочних консервів: навч. посібн. — К.: НУХТ, 2007. — 232 с.
Викладено традиційні технології виробництва згущених молочних консервів з цукром, стерилізованих без цукру, сухих молочних продуктів і сумішей для дитячого харчування, особливості технології молочних консервів сучасного асортименту: з фруктозою, комбінованих згущених молочних консервів з використанням соєвмісної сировини та рослинних жирів, сухих молочних иродуктіп підвищеної розчинності, багатокомпонентних молочних сумішей, адаптованих дитячих молочних продуктів, сумішей лікувально-профілактичного призначення. Розглянуто причини виникнення вяд молочних консервів та заходи щодо їх усунення. Наведено апаратуріїо-техпологічні схеми виробництва молочних консервів з використанням сучасного обладнання. Обґрунтовано технологічні параметри виробництва.
Для студентів, аспірантів, викладачів вищих навчальних закладів, а також для спеціалістів молочної промисловості.