top of page

Історія кафедри

Кафедра технології молока і молочних продуктів, яка розпочала діяльність з 1967 р. на виконання розпорядження Держплану УРСР про підготовку у 1965 р. в КТІХП інженерів-технологів для підприємств молочної промисловості. Спочатку кафедра була розташована у приміщенні старого лабораторного корпусу (нині корпус Г), де займала площу 210 кв. м і мала дві навчальні та науково-дослідні лабораторії. В той час кафедра мала назву технології м'яса і молока. За цей час для потреб молочної галузі було підготовлено понад 3000 висококваліфікованих фахівців, і без перебільшення можна стверджувати, що провідні спеціалісти молочних підприємств України – випускники нашого університету. У перші роки на кафедрі працювали доценти В.М. Олексєєв, Ф.С. Соколов, В.І. Зубкова, кандидат технічних наук В.М. Вергелесов, а в науково-дослідному секторі — кандидат технічних наук М.Ф.Куркова, кандидат економічних наук, лауреат Державної премії УРСР М.І. Бризгін, старший науковий співробітник В.В. Суровцева.

З 1968 р. завідувачем кафедри була проф., д.т.н. Твердохліб Галина Василівна (1924-2009 рр.).

З 1969 р. кафедра отримала назву «Технології молока та молочних продуктів», спеціальність випускників «Технології молока та молочних продуктів». Відкрито аспірантуру, яку у різні роки закінчили, захистивши кандидатські дисертації, В.М.Нестеров, В.М.Вергелесов, О.І.Піскун, Т.А.Скорченко, Т.О.Рашевська, Л.М.Бондарчук, Н.О.Пененко, О.В.Кочубей-Литвиненко, А.Г.Пухляк.

З 1978 р. завідувачем кафедри технології молока стала проф., д.т.н. Шалигіна Олександра Михайлівна (1934-2004 рр.).

В 1979 р. Бризгін М.І., канд. екон. наук став лауреатом Державної премії УРСР за роботу «Наукові основи розроблення технології, промислове виробництво і застосування біологічно-повноцінних дитячих молочних продуктів». Також в цьому році Портнова М.С., канд. вет. наук, стала лауреатом Державної премії за виконання науково-дослідних робіт з розроблення технології плавлених сирів.

З 1982 р. кафедра була розташована у новому лабораторному корпусі (корпус Ж) на площі 450 кв. м. До її складу входять чотири навчальні та одна науково-дослідна лабораторії. Важливим підрозділом кафедри є лабораторія технології молока і молочних продуктів, яку з 1986 р. і донині очолює Т.М.Лозицька. З метою більш тісних зв‘язків науки з виробництвом  з1986 р. при Київському міськомолзаводі №1 була створена філія кафедри. З 1995 р. завідувачем лабораторії на філії працює С.М.Сова. У 1986 р. на базі кафедри була організована галузева науково-дослідна лабораторія з розроблення мало- та безвідходних технологій з перероблення сировини м‘ясної та молочної промисловості. Плідна робота співробітників цієї лабораторії здобула високу оцінку.

У 1990 р. завідувачем кафедри стала доц., к.т.н. Ромоданова Валентина Олександрівна.

У 1997 р. за виконання комплексу науково-дослідних робіт, пов‘язаних із розробленням технологій продуктів функціонального та лікувально-профілактичного призначення, старші співробітники галузевої науково-дослідної лабораторії кандидат технічних наук Н.Г.Кононович і Г.П.Дмитровська стали лауреатами Державної премії України з науки і техніки.

            З 1998 р. університет перейшов на багатоступеневу підготовку фахівців за освітньо-кваліфікаційними рівнями: «бакалавр», «спеціаліст», «магістр» з назвою спеціальності «Технологія зберігання, консервування та переробки молока». В 2013 р. кафедра пройшла чергову акредитацію за ІV рівнем (Ліцензія АЕ № 270183 від 02.07.2013 р.).

На замовлення підприємств молочної промисловості, а також Асоціації Українських виробників морозива «Українське морозиво та заморожені продукти» на базі спеціальності «Технології зберігання, консервування та переробки молока» у 2003 році відкрито спеціалізацію «Технології морозива».

 З грудня 2003 р. університет є членом Асоціації виробників морозива «Українське морозиво», а з березня 2004 р. – Спілки молочних підприємств України. Це розширило можливості випускової кафедри приймати участь у галузевих виставках, конкурсах, науково-дослідних семінарах, роботі дегустаційних комісій.

З 2003 р. завідувачем кафедри була доц., к.т.н. Г.Є. Поліщук Галина Євгеніївна.

В 2011 р. в.о. завідувача кафедри стала доц., к.т.н. Грек О.В.

З 2012 по 2014 р.р. в.о. завідувача кафедри – проф., д.т.н. Рашевська Тамара Олексіївна.

З 2014 р. по сьогодні завідувач кафедри проф., д.т.н. Г.Є. Поліщук Галина Євгеніївна.

 

Основним пріоритетом діяльності колективу кафедри технології молока і молочних продуктів є поглиблення фундаментальної та спеціальної підготовки студентів, орієнтація їх на світовий рівень розвитку галузі. Викладачі кафедри активно працюють над вдосконаленням і розширенням навчально-методичної бази для спрощення вивчення нових спеціальних дисциплін.

Викладачі кафедри є: аудиторами Системи сертифікації CERTEX з якості харчової продукції, членами секції легкої та харчової промисловості комітету державних премій України в галузі науки і техніки, дегустаційної комісії з якості оцінки наповнювачів асоціації Українських виробників морозива і заморожених продуктів, науково-методичної комісії МОН України, Центральної галузевої дегустаційної комісії з оцінки якості продуктів дитячого харчування.

Значимість наукових розробок у виробництві харчових продуктів на сучасному етапі розвитку переробної промисловості невпинно зростає. Науковий потенціал кафедри технології молока і молочних продуктів дозволяє вирішувати актуальні завдання на замовлення підприємств молочної промисловості, а також окреслювати перспективи галузі.

Нині висококваліфікованих спеціалістів готують 10 викладачів, зокрема 1 доктор технічних наук (проф. Поліщук Г.Є.), 7 кандидатів технічних наук (доц. Грек О.В., доц. Пухляк А.Г., доц. Красуля О.О., доц. Онопрійчук О.О., доц. Осьмак Т.Г., доц. Тимчук А.В.) та 1 асистент,  Устименко І.М.

bottom of page